Skip to main content

Organizers

Conference Organizers

  • General Chair: Dali Kaafar (Data61-CSIRO, Australia)
  • TPC Chair: Steve Uhlig (Queen Mary University of London, UK)
  • Finance Chair: Ralph Holz (University of Sydney, Australia)
  • Local Arrangements Co-Chairs:
    • Wei Bao (University of Sydney, Australia)
    • Jonathan Chan (Data61-CSIRO, Australia)
  • Web Chair: Guillaume Jourjon (Data61-CSIRO, Australia)
  • Publicity Chair: Kanchana Thilakarathna (Data61-CSIRO, Australia)
  • Publication Chair: Johanna Amann(ICSI, Berkeley)
  • Submission Chair: Timm Boettger (QMUL, UK)

Steering Committee

  • Fabio Ricciato (University of Salento, Italy)
  • George Riley (Georgia Institute of Technology, USA)
  • Ian Graham (Endace, New Zealand)
  • Neil Spring (University of Maryland, USA)
  • Nevil Brownlee (The University of Auckland, New Zealand)
  • Nina Taft (Google, USA)
  • Matthew Roughan (University of Adelaide)
  • Rocky K. C. Chang (The Hong Kong Polytechnic University)
  • Yong Liu (New York University, USA)
  • Xenofontas Dimitropoulos (University of Crete, Greece)
  • Mohamed Ali (Dali) Kaafar (Data61-CSIRO, Australia)

Program Committee

  • Mark Allman (ICSI, USA)
  • Gianni Antichi (University of Cambridge)
  • Fabian Bustamante  (Northwestern University)
  • Alberto Dainotti  (CAIDA, UC San Diego, USA)
  • Xenofontas Dimitropoulos     (FORTH and ETH Zurich, Switzerland)
  • Amogh Dhamdhere     (CAIDA/UC San Diego, US)
  • Benoit Donnet     (Universite of Liege, Belgium)
  • Anja Feldmann     (TU Berlin, Germany)
  • Kensuke Fukuda     (National Institute of Informatics)
  • Monia Ghobadi     (Microsoft research, US)
  • Sergey Gorinsky     (IMDEA, Spain)
  • Ralph Holz (University of Sydney, Australia)
  • Te-Yuan Huang     (Netflix, USA)
  • Thomas Karagiannakis     (MSR, UK)
  • Myungjin Lee     (University of Edinburgh, UK)
  • Youngseok Lee     (Chungnam National University, Korea)
  • Simon Leinen     (SWITCH, Switzerland)
  • Yong Li     (Tsinghua University, China)
  • Marco Mellia     (Politecnico di Torino, Italy)
  • Alan Mislove     (Northeastern University, US)
  • Andrew Moore     (University of Cambridge)
  • Cristel Pelsser     (Universite of Strasbourg, France)
  • Maria Papadopouli     (FORTH, University of Crete)
  • Costin Raiciu     (Universitatea Politehnica Bucuresti, Romania)
  • Michael Rabinovich     (Case Western Reserve University, USA)
  • Cigdem Sengul (Nominet, UK)
  • Justine Sherry     (UC Berkeley, USA)
  • Georgios Smaragdakis     (MIT/TU Berlin, Germany)
  • Rade Stanojevic     (Telefonica, Spain)
  • Kanchana Thilakarathna     (Data 61, Australia)   
  • Guillaume Urvoy-Keller     (University of Nice, France)
  • Narseo Vallina-Rodriguez     (IMDEA Networks / ICSI)
  • Gaogang Xie     (ICT, CAS, China)